Partier
A. Socialdemokratiet | O. Dansk Folkeparti |
B. Radikale Venstre | V. Venstre, Danmarks Liberale Parti |
C. Det Konservative Folkeparti | Æ. Danmarksdemokraterne – Inger Støjberg |
F. SF – Socialistisk Folkeparti | Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne |
l. Liberal Alliance | Å. Alternativet |
M. Moderaterne |
Partier i valgforbund
I. Socialdemokratiet, SF – Socialistisk Folkeparti og Alternativet |
II. Radikale Venstre, Moderaterne og Venstre, Danmarks Liberale Parti |
III. Det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance |
Kandidater ved Europa-Parlamentsvalget søndag den 9. juni 2024
A. Socialdemokratiet
Christel Schaldemose | Mathias Niebuhr |
Niels Fuglsang | Niels Christian Dahl |
Marianne Vind | Andi Helbo Sejersen |
Magnus Barsøe | Tayo Lill Andreasen |
Asser Mortensen | Maria Radoor |
B. Radikale Venstre
Sigrid Friis | Jan Werner Mathiasen |
Anne Sophie Callesen | Kim Pagels |
Philip Tarning-Andersen | Finn Hartvig Nielsen |
Anne-Sofie Sadolin Henningsen | Sissel van Run-Kvist |
Charlotte Amdi Burgess | Martin Schepelern |
Kathrine Olldag | Michael Flarup |
Frederik Aagaard Sørensen | Asmus Knigge Vilster |
Hediye Temiz | Nikolai Tange |
Jens Frost | Lars Fogh Mortensen |
João Møller | Lartey Lawson |
C. Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen | Egil Hulgaard |
Marcus Knuth | Helle Laursen Petersen |
Birgitte Bergman | Manuel Vigilius |
Maria Pryds | Barbara Engelstoft |
Steen Holm Iversen | Nicklas Verne |
Tina-Mia Eriksen | Vladimir Stanic |
Søren Friis Trebbien | Elisabeth Ildal |
Flemming Agerskov | Martin Vendel Nielsen |
Jacob Rosenberg | John Hoppe |
Natasja Bruun Knudsen | Jacob Stryhn |
F. SF – Socialistisk Folkeparti
Kira Marie Peter-Hansen | Joan Kragh |
Rasmus Nordqvist | Thue Grum-Schwensen |
Villy Søvndal | Mads Hvid |
Rikke Lauritsen | John Brandt |
Magnus Flensborg | Anders Bøge |
Kristine Amalie Rostgård | Pia Lieberknecht |
Melina Andersen | Emil Njor |
Taner Genc | Elias Julius Binggeli |
Andreas Grosbøll | Kim Elmose |
Michael Egelund Andersen | Allan Søgaard-Andersen |
I. Liberal Alliance
Henrik Dahl | Thomas Vesth |
Mads Strange | Nikolaj Steffenauer |
Thorbjørn Jacobsen | Danny Malkowski |
Carsten Normann | Lars Høyer Holmqvist |
Helle Jensen | Louise Siv Ebbesen |
Martin Sibast Laugesen | Chelle Lilly |
M. Moderaterne
Stine Bosse | Karin Liltorp |
Bergur Løkke Rasmussen | Ivar Nørlund |
Tobias Marney | Frederik Lau Petersen |
Laurs Nørlund | Abdinoor Adam Hassan |
Barikan Solecki | Dea Kehler |
Klavs A. Holm | Lars Barfoed |
O. Dansk Folkeparti
Anders Vistisen | Julie Jacobsen |
Majbritt Birkholm | Søren Hansen |
Tobias Weische | Inger-Marie Tryde |
Hans Blaaberg | Mette Sode Hansen |
Finn Rudaizky | Henrik Thinggaard |
Sune Nørgaard Jakobsen | Birgitte Milling |
Carsten Sørensen | Søren Lund Hansen |
Michael Nedersøe | Bonett Trusell |
Rune Bønnelykke | Stine Steffensen |
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
Morten Løkkegaard | Alexandra Sasha |
Asger Christensen | Jonas Pullich |
Ulla Tørnæs | Torsten Laksafoss Holbek |
Julie Hassing | Thorbern Alexander Klingert |
Marianne Lynghøj | Jakob Dyrman |
Carsten Kissmeyer | Niels Plum |
Æ. Danmarksdemokraterne – Inger Støjberg
Kristoffer Storm | Niklas Fritz Kjærulff |
Vivi Altenburg | Anton Rosenstrøm Laursen |
Magnus Bigum | Bob Richard Nielsen |
Benny Bindslev | Dina Person |
Lars Bregnbak | Erik Poulsen |
Susanne Damsgaard | Morten Vehl Revsbeck |
Karen Lia Fromm-Christiansen | Claus Bisgaard Skovmose |
Annette Benthien Giuranna | Bent Juul Sørensen |
Renate Hendriksen | Nikolaj Vang |
Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
Per Clausen | Stine Ry Andersen |
Frederikke Hellemann | Selma Bolø |
Nana Højlund | Victoria Velásquez |
Ludvig Goldschmidt | Ibrahim Benli |
Asta Kofod | Christian Schmidt Jacobsen |
Reinout Bosch | Runa Friis Hansen |
Torsten Ringgaard | Clara Turms |
Å. Alternativet
Jan Kristoffersen | Julius Schubring |
Karoline Lindgaard | Johannes Slyngborg |
Petar Socevic | Yurdal Cicek |
Nilas Bay-Foged | Anette Jensen Smith |
Sofie Groth | Mikael Hertig |
Jørn Grønkjær | Irina Bjørnø |
Valentina Crast |