Skive skal internationaliseres
Skive Kommune vil styrke sit internationale arbejde og har derfor indledt et samarbejdsprojekt med Midtjyllands EU-kontor.
Der er gennem de senere år gennemført en række internationale projekter i Skive. For at styrke og synliggøre den internationale indsats har Skive Kommune indledt et samarbejde med det midtjyske EU-kontor, Central Denmark EU Office (CDEU). Projektet hedder MORE, hvilket står for Municipal OutReach Europe, på dansk Europæisk Merværdi for Midtjyske Kommuner. Projektet skal sikre egnen flere EU-midler, flere internationale kontakter, læring fra ’best practise’ i andre lande og skabe mere synlighed internationalt.
- For at kunne begå os i den globale verden, er vi nødt til at have et internationalt udsyn. Den tid, hvor vi kunne nøjes med de kommunale og nationale budgetter til at sikre udvikling, er forbi. Hvis vi fortsat skal sikre innovation og udvikling på Skiveegnen, er vi nødt til at kigge ud over landets grænser og tiltrække kapital fra internationale fonde og puljer, siger borgmester Flemming Eskildsen, Skive Kommune.
I første omgang er kommunen og EU kontoret gået i gang med at kortlægge det eksisterende internationale arbejde. Skive Kommune har indsamlet oplysninger herom til EU-kontoret, som i øjeblikket arbejder på at analysere informationerne. Allerede i næste uge vil kontoret være klar med en rapport, som skal bruges som udgangspunkt for det videre arbejde.
Næste skridt er en workshop, som afholdes onsdag den 25. april. Som deltagere har Skive Kommune inviteret en række centrale nøglepersoner, blandt andet fra erhvervslivet, der skal være med til at få de gode ideer på bordet.
- Vi vil rigtig gerne have vores lokale erhvervsliv med i arbejdsprocessen. For det første fordi vi vil sikre, at indsatsen knyttes sammen med erhvervspolitikken, så kommunens internationale udvikling understøtter erhvervslivets arbejde. Desuden er målet med MORE projektet at lette virksomhedernes adgang til internationale kontakter og ekspertise, siger kommunaldirektør Per Mathiasen.
På lidt længere sigt skal MORE ende ud i en international politik, der skal sikre kommunen kan fremme de projekter, der skaber mest værdi for egnen. Politikken forventes vedtaget i efteråret 2012.
Matcher eksisterende indsatsområder
MORE projektet tager udgangspunkt i en række temaer, som har relevans til de indsatsområder, kommunen i forvejen har fokus på:
- Videnssamarbejde gennem virksomhedsnetværk
(Etablering af netværk for virksomheder, som har som formål at skabe muligheder for underleverandører og fælles udviklingsinitiativer på det globale marked) - Udenlandsk arbejdskraft
(Tiltrækning og fastholdelse af udenlandsk arbejdskraft, og forbedring af udlændinges integration i Skive Kommune gennem tilbud af netværk og gode levevilkår) - Uddannelse til morgendagens arbejdsplads
(Udvikling af uddannelsestilbud, der matcher fremtidige krav, med skelen til de muligheder, der findes i Skive Kommune, set i et internationalt perspektiv, f.eks. klima og energi, IT og globalisering) - Erhvervs- og oplevelsesklynger
(Udvikling af klyngesamarbejder med henblik på at styrke små og mindre erhvervs- og turistaktører, der kan tiltrække turister og markedsføre egnen nationalt som internationalt) - Klima og energi i bred forstand
(Bidrage til en udnyttelse af et mangeårigt sats i Skive Kommune på klima og energiområdet, som kan udvikle nye virksomhedsområdet og dermed bidrage til at skabe nye arbejdspladser) - Attraktiv bosætning
(Udvikling og markedsføring af Skive Kommunes naturgivne bosætningsmuligheder i relation til især unge samt erhvervsaktive familier)
Central Denmark EU Office
Central Denmark EU Office (CDEU) blev etableret i forbindelse med strukturreformen i 2007 og har som overordnet formål at understøtte internationaliseringen i Midtjylland. CDEU arbejder ud fra en målsætning om at give midtjyske aktører adgang til internationale samarbejdspartnere, viden, finansiering og kompetenceudvikling samt gøre Midtjylland mere synlig i Europa. MORE er en aktivitet, som er rettet mod kommunerne som en støtte til deres arbejde med at blive bedre internationalt.
