I forbindelse med repræsentantskabsmøde, hvert år i marts måned, hædrer idrætssamvirket en række personer og/eller foreninger indenfor idrættens verden. Uddelingen af hæderspriserne, sker på baggrund af indstillinger fra SIS' medlemsforeninger.

 

På denne side finder du, til venstre og herunder, proportionerne for hæderspriser i regi af idrætssamvirket:

Årets Idrætsmand m/k i Skive - Gun-Pokalen

 

Pokalen kan tildeles en idrætsmand m/k, der ved en enestående præstation udmærker sig eller til en, der i det daglige klubliv foregår sine kammerater med et godt eksempel som aktiv eller som leder.

Årets Idrætsleder m/k i Skive

 

Prisen kan tildeles en leder, der gennem en årrække har ydet et stort arbejde for sin klub.

 

Preislerprisen

 

Prisen gives til en idrætsleder, der over en længere årrække har gjort en særlig indsats for idrætten ikke bare på lokalt plan, men også nationalt eller internationalt.

 

Unglederprisen

 

Prisen kan kun tildeles en person, der i ”prisåret” endnu ikke er fyldt 26 år. Prisen tildeles en ung leder, der har ydet et stort arbejde/indsats for sin klub/forening og/eller for idrætten i Skive Kommune. Nøgleordene er bl.a.: Kammeratskab, god rollemodel, stabil, vedholdende, motiverende, social, humørskabende.

Initiativprisen

 

Prisen uddeles som anerkendelse for udvist initiativ og engagement m.m. til gavn for idrætten i Skive Kommune. 

 

 

 

 

Prismodtagere gennem årene:

 

GUN Pokalen:

 

2015    Nikoline Frølich, Skive Taekwondo Klub
2014    Morten Dalgaard Madsen, Skive AM
2013    Skive fH
2012    Sebastian Kornum, Skive Windsurfer Klub
2011    Anders Strøm Møller og Emilie Krogh, Skive Sportsdanserforening FREMAD          
2010    Bjarne Linneberg, Skive Roklub
2009    Kim Nedergaard, Skive Taekwondo Klub
2008    Martin Sørensen, Skive Atletik og Motion
2007    Anders Bøvling, Skive Atletik og Motion
2006    Cecilie Funch-Nielsen & Christian Wormslev, Skive Sportsdanserforening "Fremad"
2005    Lone Bach-Pedersen, Skive Handicapidræts Forening
2004    Tobias Jensen, Skive Taekwondo Klub
2003    Lone Bach-Pedersen, Skive Handicap Idræts Forening
2002    Søren Johnsen, Skive Sejlklub
2001    Løbeholdet Danmark Rundt, Idrætsforeningen Skive Garnison
2000

 

Initiativprisen:

 

2015    Ikke uddelt
2014    Idrætsforeningen SIMS
2013    Erik Madsen, Skive AM
2012    Jan Opstrup, Skive Dyk    
2011    Else og Kaj Dürr, Vestsalling UIF og Futurum Fitness
2010    Team Salling
2009    SAM´s Motionsafd. - "keep om running"
2008    Skive Kampsport Center (Skive Atlet Club, Skive Judo Klub og Skive Taekwondo Klub)

 

Unglederprisen:

 

2015    Ikke uddelt
2014    Katja Kaastrup, Sallingsund Rideklub
2013    Nicholas Nørgaard, Skive IK
2011    Sofie Tolstrup, Skive-Resen Badminton, Team Salling
2010    Nikolai Sørensen, Durup Svømmeklub
2009    Nicolei Midtiby, Skive Gymnastikforening
2008    Jesper Bach, Glyngøre IF, badminton

 

Lederprisen:

 

2015    Ikke uddelt
2014    Thor Knudsen, Skive AM
2013    Anna Ibsen, Lem Rideklub
2012    Jan Juul Jensen, Skive Sportsdanserforening "Fremad"
2011    Orla Brydsø, Skive AM
2010    Kjeld Laursen, Vestsalling UIF/Team Spøttrup
2009    Viggo Villadsen, Erik Christensen & Ib Poulsen, Skive fH
2008    Claus Musgaard, Durup Svømme Klub
2007    Niels Åge Holm Frandsen, Skive IK og Hanne Tinggaard, Skive Handicap Idræts Forening
2006    Kamma & Eigil Andersen, Skive Gymnastikforening, Skive IK, SIS/SIF, DIF, Idrætsfagråd
2005    Erik Christensen, Skive fH, SIF
2004    Jens Julius Pedersen, Skive Sportsdanserforening "Fremad"
2003    Villy Villadsen, Skive Handicap Idræts Forening
2002    Poul Sindberg, Skive Handicap Idræts Forening

Publiceret 15-12-2015